Wednesday , 26 September 2018
Breaking News
Home > LEAGUES > UEFA Europa League 2013-14 fixtures list
UEFA Europa League 2013-14 fixtures list

UEFA Europa League 2013-14 fixtures list

Here you will find the complete list of UEFA Europa League 2013-14 fixtures. The other tier of UEFA league which is Champions league will start earlier than this league. Full detail of every match with date and time is available in table given below. The first match of the League will be played in the home stadium of St Gallen i.e. AFG Arena.

Uefa_Europa_League_Fixtures_Fixtures

UEFA Europa League 2013-14 fixtures

19-SEPTEMBER-2013
Time Home team Away team Stage Venue
17:00 (GMT) St. Gallen Kuban Krasnodar Group A AFG Arena
17:00 (GMT) Valencia Swansea City Group A Mestalla
17:00 (GMT) Dinamo Zagreb Chornomorets Group B Maksimir Stadium
17:00 (GMT) PSV Eindhoven Ludogorets Razgrad Group B Philips Stadion
17:00 (GMT) Standard Liege Esbjerg Group C Maurice Dufrasne
17:00 (GMT) SV Salzburg Elfsborg Group C Red Bull Arena
17:00 (GMT) NK Maribor FK Rubin Kazan Group D Ljudski vrt
17:00 (GMT) Zulte-Waregem Wigan Athletic Group D Jan Breydel Stadium
17:00 (GMT) Fiorentina Pacos de Ferreira Group E Artemo Frenchi
17:00 (GMT) Pandurii Targu-Jiu Dnipro Dnipropetrovsk Group E Tudor Vladimirescu
17:00 (GMT) Eintracht Frankfurt Bordeaux Group F Commerzbank Arena
17:00 (GMT) Maccabi Tel-Aviv Apoel Nicosia Group F Bloomfield Stadium
19:00 (GMT) Dynamo Kiev Racing Genk Group G NSC Olympiyskiy
19:00 (GMT) FC Thun Rapid Vienna Group G Arena Thun
19:00 (GMT) Estorii Sevilla FC Group H

Estadio Entonio Mota

19:00 (GMT) SC Freiburg Liberec Group H Badenova Stadion
19:00 (GMT) Guimararaes Rijeka Group I Estadio D. Afonso
19:00 (GMT) Real Betis Lyon Group I Benito Villamarin
19:00 (GMT) Apollon Limassol Trabzonspor Group J Tsirion Stadium
19:00 (GMT) Lazio Legia Warsaw Group J Stadio Olimpico
19:00 (GMT) Sheriff Tiraspol Anzhi Makhachkala Group K Sheriff Stadium
19:00 (GMT) Tottenham Hotspur Tromso Group K White Hart lane
19:00 (GMT) Maccabi Hafia AZ Alkmaar Group L Kiryat Eli’ezer Stadium
19:00 (GMT) PAOK Salonika Shakhter Karagandy Group L Toumbas Stadium
03-OCTOBER-2013
16:00 (GMT) Kuban lrasnodar Valencia Group A Kuban Stadium
19:05 (GMT) Swansea City St Gallen Group A Liberty Stadium
19:05 (GMT) Chornomorets PSV Eindhoven Group B Tsentralnyi Stadium
19:05 (GMT) Ludogorets Razgrad Dinamo Zagreb Group B Ludogorets Arena
19:05 (GMT) Elfsborg Standard Liege Group C Baros Arena
19:05 (GMT) Esbjerg SV Salzburg Group C Blue Water Arena
19:05 (GMT) FK Rubin Kazan Zulte-Waregem Group D Tsentralnyi Stadium
19:05 (GMT) Wigan Athletic NK Maribor Group D The DW Stadium
19:05 (GMT) Dnipro Dnipropetrovsk Fiorentina Group E Dnipro Arena
19:05 (GMT) Pacos de Ferreira Pandurri Targu Group E Estadio da Mata Real
19:05 (GMT) Apoel Nicosia Eintracht Frankfurt Group F G S Pancypria
19:05 (GMT) Bordeaux Maccabi Tel Aviv Group F Chaban Delmas
17:00 (GMT) Racing Genk FC Thun Group G Cristal Arena
17:00 (GMT) Rapid Vienna Dynamo Kiev Group G Gerhard Hanappi
17:00 (GMT) Liberec Estoril Group H U Nisy Stadium
17:00 (GMT) Sevilla FC SC Freiburg Group H Estadio Ramon Sanchez
17:00 (GMT) Lyon Guimaraes Group I Municipal de Gerland
17:00 (GMT) Rijeka Real Betis Group I Kantrida Stadium
17:00 (GMT) Legia Warsaw Apollon Limassol Group J Polish army Stadium
17:00 (GMT) Trabzonspor Lazio Group J H. Anvi aker Stadium
17:00 (GMT) Anzhi Makhachkala Tottenham Hotspur Group K Khazar Stadium
17:00 (GMT) Tromso Sheriff Tiraspol Group K Alfheim Stadion
17:00 (GMT) Shakhter Karagandy Maccabi Hafia Group L Shaktyor Stadium
17:00 (GMT) AZ Alkmaar PAOK Salokina Group L AFAS Stadion
24-OCTOBER-2013
19:05 (GMT) Swansea City Kuban Lrasnodar Group A Liberty Stadium
19:05 (GMT) Valencia St Gallen Group A Mestalla
19:05 (GMT) Chornomorets Ludogorets Razgrad Group B Tsentralnyi Stadium
19:05 (GMT) Dinamo Zagrab PSV Eindhoven Group B Maksimir Stadium
19:05 (GMT) Elfsburg Esbjerg Group C Baros Arena
19:05 (GMT) SV Salzburg Standard Liege Group C Red Bull Arena
19:05 (GMT) Wigan Athletic FK Rubin Kazan Group D The DW Stadium
19:05 (GMT) Zulte Waregem NK Maribor Group D Jan Breydel Stadium
19:05 (GMT) Fiorentina Pandurii Targu Jiu Group E Artemio Franchi
19:05 (GMT) Pacos de Ferreira Dnipro Dnipropetrovsk Group E Estadio da Mata Real
19:05 (GMT) Bordeaux Apoel Nicosia Group F Chaban Delmas
19:05 (GMT) Eintracht Frankfurt Maccabi Tel Aviv Group F Commerz Bank Arena
17:00 (GMT) Dynamo Kiev FC Thun Group G NSC Olimpiyskiy
17:00 (GMT) Racing Genk Rapid Vienna Group G Cristal Arena
17:00 (GMT) Liberec Sevilla FC Group H U Nisy Stadium
17:00 (GMT) SC Freiburg Estoril Group H Badenova Stadion
17:00 (GMT) Lyon Rejika Group I Municipal de Gerland
17:00 (GMT) Real Betis Guimaraes Group I Benito Villamarin
17:00 (GMT) Apllon Limassol Lazio Group J Rsirion Stadium
17:00 (GMT) Trabzonspor Legia Warsaw Group J H. Avni Aker Stadium
17:00 (GMT) Anzhi Makhachkala Tromso Group K Khazar Stadium
17:00 (GMT) Sheriff Tiraspol Tottenham Hotspur Group K Sheriff Stadium
17:00 (GMT) Shakhter Karagandy AZ Alkmaar Group L Shaktyor Stadium
17:00 (GMT) PAOK Salonika Maccabi Haifa Group L Toumbas Stadium
07-NOVEMBER-2013
17:00 (GMT) Kuban Krasnodar Swansea City Group A Kuban Stadium
18:00 (GMT) St Gallen Valencia Group A AFG Arena
18:00 (GMT) Ludogorets Razgrad Chornomorates Group B Ludogorets Arena
18:00 (GMT) PSV Eindhoven Dinamo Zagreb Group B Philips Stadion
18:00 (GMT) Esbjerg Elfsborg Group C Blue Water Arena
18:00 (GMT) Standard Liege SV Salzburg Group C Maurice Dufrasne
18:00 (GMT) FK Rubin Kazan Wigan Athletic Group D Tsentralnyi Stadium
18:00 (GMT) NK Maribor Zulte Waregem Group D Ljudski vrt
18:00 (GMT) Dnipro Dnipropetrovsk Pacos de Ferreira Group E Dnipro Arena
18:00 (GMT) Pandurii Targu Jiu Fiorentina Group E Tudor Vladimirescu
18:00 (GMT) Apoel Nicosia Bordeaux Group F G S Pancypria Stadium
18:00 (GMT) Maccabi Tel Aviv Eintracht Frankfurt Group F Bloomfield Stadium
20:05 (GMT) FC Thun Dynamo Kiev Group G Arena Thun
20:05 (GMT) Rapid Vienna Racing Genk Group G Gerhard Hanappi
20:05 (GMT) Estoril SC Freiburg Group H Estadio Antonio
20:05 (GMT) Sevilla FC Liberec Group H Estadio Ramon Sanchez
20:05 (GMT) Guimaraes Real Betis Group I Estadio da Afonso
20:05 (GMT) Rijeka Lyon Group I Kantrida Stadium
20:05 (GMT) Lazio Apollon Limassol Group J Stadio Olimpico
20:05 (GMT) Legia Warsaw Trabzonspor Group J Polish Army Stadium
20:05 (GMT) Tottenham Hotspur Sheriff Tiraspol Group K White Hart Lane
20:05 (GMT) Tromso Anzhi Makhachkala Group K Alfheim Stadion
20:05 (GMT) AZ Alkmaar Shakhter Karagandy Group L AFAS Stadion
20:05 (GMT) Maccabi Hafia PAOK Salonika Group L Kiryat Eli’zer Stadium
28-NOVEMBER-2013
17:00 (GMT) Kuban Lrasnodar St Gallen Group A Kuban Stadium
20:05 (GMT) Swansea City Valencia Group A Liberty Stadium
20:05 (GMT) Chornomorets Dinamo Zagreb Group B Tsentralnyi Stadium
20:05 (GMT) Ludogorets Razgard PSV Eindhoven Group B Ludogorets Arena
20:05 (GMT) Elfsborg SV Salzburg Group C Baros Arena
20:05 (GMT) Esbjerg Standard Liege Group C Blue Water Arena
17:00 (GMT) FK Rubin Kazan NK Maribor Group D Tsentralnyi Stadium
20:05 (GMT) Wigan Athletic Zulte Waregem Group D The DW Stadium
20:05 (GMT) Dnipro Dnipropetrovsk Pandurii targu Jiu Group E Dnipro Arena
20:05 (GMT) Pacos de Ferreira Fiorentina Group E Estadio da Mata Real
20:05 (GMT) Apoel Nicosia Maccabi Tel Aviv Group F G S Pancypria Stadium
20:05 (GMT) Bordeaux Eintracht Frankfurt Group F Chaban Delmas
18:00 (GMT) Racing Genk Dynamo Kiev Group G Cristal Arena
18:00 (GMT) Rapid Vienna FC Thun Group G Gerhard Hanappi
18:00 (GMT) Liberec SC Freiburg Group H U Nisy Stadium
18:00 (GMT) Sevilla FC Estoril Group H Estadio Ramon
18:00 (GMT) Lyon Real Betis Group I Municipal De Gerland
18:00 (GMT) Rijeka Guimaraes Group I Kantrida Stadium
18:00 (GMT) Legia Warsaw Lazio Group J Polish Army Stadium
18:00 (GMT) Trabzonspor Apollon Limassol Group J H. Avni Aker Stadium
17:00 (GMT) Anzhi Makhachkala Sheriff Tiraspol Group K Khazar Stadium
18:00 (GMT) Tromso Tottenham Hotspur Group K Alfheim Stadion
17:00 (GMT) Shakhter Karagandy PAOK Salonika Group L Shaktyor Stadium
18:00 (GMT) AZ Alkmaar Maccabi Hafia Group L AFAS Stadion
12-DECEMBER-2013
18:00 (GMT) St Gallen Swansea City Group A AFG Arena
18:00 (GMT) Valencia Kuban Krasnodar Group A Mestalla
18:00 (GMT) Dinamo Zagreb Ludogorets Razgrad Group B Maksimir Stadium
18:00 (GMT) PSV Eindhoven Chornomorets Group B Philips Stadion
18:00 (GMT) Standard Liege Elfsborg Group C Maurice Dufrasne
18:00 (GMT) SV Salzburg Esbjerg Group C Red Bull Arena
18:00 (GMT) NK Maribor Wigan Athletic Group D Ljudski vrt
18:00 (GMT) Zulte Waregem FK Rubin Kazan Group D Jan Breydel Stadium
18:00 (GMT) Fiorentina Dnipro Dnipropetrovsk Group E Artemo Frenchi
18:00 (GMT) Pandurii Targu Jiu Pacos de Ferreira Group E Tudor Vladimirescu
18:00 (GMT) Eitracht Frankfurt Apoel Nicosia Group F Commerzbank Arena
18:00 (GMT) Maccabi Tel Aviv Bordeaux Group F Bloomfield Stadium
20:05 (GMT) Dynamo Kiev Rapid Vienna Group G NSC Olympiyskiy
20:05 (GMT) FC Thun Racing Genk Group G Arena Thun
20:05 (GMT) Estoril Liberec Group H Estadio Entonio
20:05 (GMT) SC Freiburg Sevilla FC Group H Badenova Stadion
20:05 (GMT) Guimaraes Lyon Group I Estadio D. Afonso
20:05 (GMT) Real Betis Rijeka Group I Benito Villamarin
20:05 (GMT) Apollon Limassol Legia Warsaw Group J Tsirion Stadium
20:05 (GMT) Lazio Trabzonspor Group J Stadio Olimpico
20:05 (GMT) Sheriff Tiraspol Tromso Group K Sheriff Stadium
20:05 (GMT) Tottenham Hotspur Anzhi Makhachkala Group K White Hart lane
20:05 (GMT) Maccabi Hafia Shakhter Karagandy Group L Kiryat Eli’ezer Stadium
20:05 (GMT) PAOK Salonika AZ Alkmaar Group L Toumbas Stadium
Spread the love

Check Also

Theme Songs of Football Leagues

Theme Songs of Football Leagues

Table of Contents LaLiga Intro 2018/2019Premier league Intro 2018/2019Italian Serie A Intro 2018/2019French Ligue 1 …